Det är semesterplaneringstider för många av oss och veckans utmaning handlar helt enkelt om huruvida ni förbereder er resa genom att nosa lite extra på kultur från resmålet.
Kort eller långväga resa spelar ingen roll, vi ser fram emot att läsa om böcker, konst, film, musik eller dans som passar bra ihop med ett valfritt resmål. Tipsa oss på era bloggar, på FB eller på Instagram och tagga med #viserossomivärlden och #kulturkollo så hittar vi varandras inlägg. Länkar i kommentarsfältet underlättar förstås för oss att hitta till varandras tips.
Häng med så ser vi oss om i världen med hjälp av kultur!
13 svar på ”Veckoutmaning: Vi ser oss om världen”
tja, för mig är det mesta exotiskt utanför dörren… här på Hisingen har vi spännande kaféer, affärer med knasiga matvaror, nästan ingen pratar svenska, jag tycker det är spännande!
http://hannelesbibliotek.blogspot.se/2018/04/exotiska-lander-topplista.html
En resa kan vara lång eller kort, inga krav på exotiska resmål här. Konsumerar du någon kultur för att lära känna dina grannar?
jo äter tillsammans, hänger, lyssnar på Johannes Anyuru och Navid Modiri från Hisingen, Sami Said, Marjaneh Bakhtiari, Theodor Kallifatides, Nuruddin Farah från Somalia och andra som kommer till Biskopsgårdens bibliotek.
Vilket toppentema! Det skall bli roligt att läsa alla inlägg med tips!
Här är mitt inlägg: https://justnujusthar.com/2018/04/24/veckoutmaning-vi-ser-oss-om-varlden/
Stort tack för ditt ambitiösa och fylliga svar, jag blir nu sugen på att härma ditt upplägg inför nästa resa! Merci!
helt ny bok om Nordkorea:
http://hannelesbibliotek.blogspot.se/2018/04/nordkorea-landet-vi-alskar-att-hata.html
http://frokenchristina.blogspot.se/2018/04/kulturkollos-tisdagutmaning-vi-ser-oss.html
Lite nordiskt.
Härliga tips!
Vi reser inte så mycket och vi planerar inte speciellt mycket https://boklysten.blogspot.se/2018/04/kulturkollos-veckoutmaning-vecka-17-vi.html
Det är spännande att inte vara så planerad också, jag är dålig på det men borde vara bättre!
Virginia Woolf i London tröttnar man inte på:
http://hannelesbibliotek.blogspot.se/2015/09/en-dag-i-dublin-om-james-joyces-ulysses.htmlo
Här är mina svar: http://feministbiblioteket.se/litteraturforberedelser-ar-en-del-av-resan/
Kul att läsa hur du förbereder dig, jag tänker ofta att jag ska förbereda mig ordentligt men det är inte alltid det blir av.