Just nu: september 2025

Det är första lördagen i september och hösten är ofrånkomligt här. Gula löv i träden, mörkare kvällar och höga himlar. Sådan är hösten i september om man har tur, för en del av oss hägrar också bokmässan! Dags för vår traditionella just-nu-enkät. Berätta för oss hur ditt kulturella nuläge ser ut genom att besvara följande frågor:

Just nu läser jag …

Just nu lyssnar jag på …

Just nu tittar jag på …

Just nu njuter jag av …

Just nu längtar jag efter …

Glöm inte att länka in dina svar här så att vi hittar till varandra. Svarar du på Instagram så tagga oss gärna med #justnu

Annettes just nu

Just nu läser jag … Jag har nog aldrig läst så lite som jag gör just nu. Allt går extremt trögt, men nu har jag hittat in i Kvinnor som pratar av Miriam Toews som jag tycker mycket om. Så nu håller jag tummarna för att den här ofrivilliga lässvackan går mot sitt slut!

Just nu lyssnar jag på … Jesper Lindell! Efter en Rootsy summerfest jag var på i Falkenberg för ett tag sedan så är det mycket Americana, och Jesper Lindell är en favorit sedan tidigare.

Just nu tittar jag på … Wisting på SVT. Norsk krim som baseras på böckerna av Jörn Lier Horst. Jag tycker det pendlar från avsnitt till avsnitt. Ibland är det riktigt bra och ibland nästan kalkonvarning.

Just nu njuter jag av … Frisk klar luft och kallare bad.

Just nu längtar jag efter … Bokmässan!

Carinas just nu

Just nu läser jag … Jag läste precis ut sista delen i Liza Marklunds Stenträsktrilogi. Den var mer en roman med inslag av brott än en deckare, men ett fint avslut på berättelsen om Wiking Stormberg och de andra.

Just nu lyssnar jag på … en rätt irriterande kyl som innehåller drycker till min guddotters 18-årsfest ikväll. Allt är planerat in i minsta detalj och huvudpersonen är mycket pepp.

Just nu tittar jag på … Sveriges mästerkock som äntligen har börjat igen. Jag gillar nya domartrion, men visst kan de väl inte fortsätta tjafsa om saltmängd hela säsongen?

Just nu njuter jag av … skolstartsväder. Sensommarvärme med frisk luft. Ljuvligt.


Just nu längtar jag efter … Bokmässan. Jag instämmer helt med föregående talare.

Kulturkollo

Ett bloggkollektiv som drivs av nio bokbloggare. Tillsammans täcker vi ett stort antal genrer och tanken är att erbjuda såväl bredd, som boknörderi i det lilla.

Visa alla inlägg av Kulturkollo →

15 svar på “Just nu: september 2025

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *