Kategorier
Lyrikkoll Novellkoll Romankoll Sakprosakoll Ungdomsbokskoll

Kulturkollo recenserar v.30 2020

linje-kulturkollo 

Semestertider och massor av läsning! Hoppas att vi är många som får tillfälle att njuta på stranden, i stugorna, eller hemma. Det här är vad vi har betat av från läshögarna hittills.

500 miles from you av Jenny Colgan (Linda)

Balladen om sångfåglar och ormar av Suzanne Collins (Helena)

Bara David av Lina Stoltz (Carolina)

Beatrice av Lina Bengtsdotter (Lotta)

Bin och människor av Lotte Möller (Anna)

Brevvännerna av Eli Åhman Owetz (Linda)

Brevvännerna av Eli Åhman Owetz (Anna)

Brännaren av M. W. Craven (Helena)

Curare av Martin Rössel (Lotta)

Dagar utan slut av Sebastian Barry (Lotta)

Daisy Jones & The Six av Taylor Jenkins Reid (Anna)

Det farligaste djuret av alla av Gary L. Stewart, Susan Mustafa (Lotta)

Det lilla bageriet på strandpromenaden och Sommar på strandpromenaden av Jenny Colgan (Helena)

Dit mina tankar aldrig når av Yiyun Li (Linda)

En stark nolla av Sara Lövestam (Linda)

Frankissstein av Jeanette Winterson (Anna)

Får jag följa med dig hem av Marie Aubert (Anna)

Geiger av Gustaf Skördeman (Lotta)

Girl, Woman, Other av Bernadine Evaristo (Anna)

Goda grannar av Mattias Edvardsson (Linda)

Grey Sister (The Ancestor 2) av Mark Lawrence (Carolina)

Here comes the sun av Nicole Dennis-Benn (Linda)

Holy Sister (The Ancestor 3) av Mark Lawrence (Carolina)

Hundstunden: Kvinnlig bekännelselyrik av Kristina Lugn (Linda)

I hemlighet begravd av Viveca Sten (Lotta)

I oxögat av Ida Andersen (Lotta)

Jagad av Joyce Carol Oates (Anna)

Jakten på Kapten Klänning av Jonas Trolle (Lotta)

Kim Jiyoung, Born 1982 av Cho Nam-Joo (Anna)

Kvinnorna på Flanagans av Åsa Hellberg (Lotta)

Lyckan kommer, lyckan går av Eleonor Sager (Lotta)

Lycka är för losers av Wibke Brueggemann (Carolina)

Min allt för vackra syster av Rosa Ventrella (Anna)

Min mörka Vanessa av Kate Elizabeth Russell (Anna)

Min mörka Vanessa av Kate Elizabeth Russell (Linda)

Min mörka Vanessa av Kate Elisabeth Russel (Lotta)

Min syster, seriemördaren av Oyinkan Braithwaite (Linda)

Mitt liv utan dig av Betlehem Isaak (Anna)

Någon som du av Marc Levy (Linda)

Renegades av Marissa Meyer (Carolina)

Sovsågott av Anders Roslund (Anna)

Supermakten av Frida Stranne och Sanna Thorén Björling (Anna)

Sweet home Dalarna av Karin Janson (Lotta)

Systerklockorna av Lars Mytting (Carolina)

Tatueraren i Auschwitz av Heather Morris (Anna)

Tempting Harriet av Mary Balogh (Carolina)

Terapeuten av Helene Flood (Anna)

The End of October av Lawrence Wright (Lotta)

Toffee av Sarah Crossan (Helena)

Under Locke av Mariana Zapata (Carolina)

Vi ses i Beachcomber Bay av Jill Mansell (Lotta)

Vi är Orlando av Johan Hilton (Anna)

År 2001 : en rymdodyssé av Arthur C. Clarke (Carolina)

Ödesmark av Stina Jackson (Linda)

 

 

Kategorier
Barnbokskoll Kulturkoll Romankoll Ungdomsbokskoll

Kulturkollo recenserar v. 27

På väg mot högsommar så vilar vi oss här på kulturkollo i form och slappar allt vi bara kan. Den där vilan innefattar förstås läsning och skulle det vara så att någon behöver lästips så skriver vi som vanligt om en massa bra böcker på våra egna bloggar. Klicka på titeln och kika på våra omdömen!

Among Others av Jo Walton (Carolina)

Blå av Maja Lunde (Lotta)

Blånatten (Drakarnas öde 3) av Jo Salmson (Ulrica)

Comedy Queen av Jenny Jägerfeld (Anna)

Darling Mona av Lena Ackebo (Anna)

Den lilla bistron i Bretagne av Nina George (Anna)

Den sista flickan av Nadia Murad (Lotta)

Du lever i mig av Kajsa Grytt (Anna)

Eileen av Ottessa Moshfegh (Anna)

En helt vanlig familj av Mattias Edvardsson (Lotta)

Inuti huvudet är jag kul av Lisa Bjärbo (Anna)

Inuti huvudet är jag kul av Lisa Bjärbo (Carolina)

Julia och Jack av Anna Lönnqvist (Lotta)

Kära Barbro av Lena Ackebo (Anna)

Nuckan av Malin Lindroth (Anna)

När dykaren lämnar sina kläder av Vendela Vida (Anna)

Risk för regn av Anna Fredriksson (Anna)

Räddaren av förlorade ting av Ruth Hogan (Ulrica)

Räddaren av förlorade ting av Ruth Hogan (Lotta)

Sanning med modifikation av Sara Lövestam (Helena)

Silvervägen av Stina Jackson (Ulrica)

Summer av Monica Sabolo (Anna)

The Distance Between Us av Kasie West (Carolina)

The Awakened Mage (Kingmaker Kingbreaker 2) av Karen Miller (Carolina)

The Spook’s Apprentice av Joseph Delaney (Carolina)

Tre timmar av Roslund (Anna)

Törst av Andreas Ek (Lotta)