En veckoutmaning med bokomslag!

helena-top
När jag inledde temaveckan igår gjorde jag det med tolv bokomslagstolkningar av Virginia Woolfs Mot fyren och jag måste säga att flera av dem hamnar högt upp på topplistan över mina bästa bokomslag alla kategorier. Nu är jag lite nyfiken på hur era bästa bokomslag ser ut. Är de abstrakta eller detaljerat verklighetstrogna? Är de fulla av färg och form eller är de strama och stilrena?

Veckans utmaning är att visa tre favoritbokomslag och att berätta varför just de är favoriter.

Glöm inte att lämna en länk till inlägget här i kommentarerna om du skriver på din egen blogg. Och om du istället använder andra sociala medier vill vi att du taggar oss så att vi hittar ditt svar.

Bild från Pixabay

Helena

Periodvis maniskt läsande bokälskare. Blandar gärna vilt mellan genrer och författare men har en förkärlek för historiska romaner, engelsk feelgood, pusseldeckare och grafiska romaner. Dras till mörkret.

Visa alla inlägg av Helena →

25 svar på “En veckoutmaning med bokomslag!

    1. Ett omslag som återkommer i flera inlägg, ett bekant och ett som sitter på en bok som ja nu måste läsa bara för omslagets skull.

    1. Jag älskar de här omslagen men hade ingen koll på bakgrundshistorien, tack för att jag fick lära mig något nytt!

    1. Så fina – gula, gula blommor och en Gaiman jag verkligen älskar, det kan inte bli så mycket bättre.

    1. Visst är den fin! Men dina varierade omslag var också väldigt vackra och konkurrerar starkt med fisken 🙂

    1. Jag lyckas tyvärr inte kommentera på din blogg, men det är verkligen tre fina omslag du visar oss. Jag tror att Kvinnan i sanden är min favorit, om jag måste välja.

Kommentarer är stängda.