Emanuel Kent Sjögren är inte den bästa vän man kan ha, men han har en trogen vän och det är Tore. Tore som han ibland skäms lite för, för se Emanuel vill gärna vara lite coolare än vad han egentligen är och då passar inte Tore in. Trots detta vill jag ta upp just Emanuel och Tore idag då det handlar om vänskap, då deras vänskap visar exakt hur svårt det kan vara att vara vänner. Speciellt då man är en osäker tonåring. Du kan läsa om Emanuel och Tore i Konsten att ha sjukt låga förväntningar av Åsa Asptjärn och i höst kommer en bok till om dem som heter Manifest för hopplösa. Om jag vill läsa? Det kan du hoppa upp och sätta dig på (som en kollega brukar säga)!!!
Linda
Storläsare som blandar friskt bland olika genrer. Föredrar dock ganska så svarta samtidsskildringar för gamla och unga, gärna skrivna av kvinnor och gärna från Sverige, Storbritannien eller Frankrike. Reser också ofta till avlägsna platser med hjälp av böcker.
Visa alla inlägg av Linda →Du kanske också gillar
5 svar på “Sommar med Kulturkollo #vänskap”
Kommentarer är stängda.
Jag har inte läst dem ännu, men det kan bli
Jag gillade första skarpt och ser verkligen fram emot fortsättningen!
Jag ser också fram emot bok 2. Jag tänker att den kanske passar killar som inte läser överdrivet mycket. Hoppas jag i alla fall.
Det är faktiskt bara tjejer som läst av mina elever, men den borde funka utmärkt även för killar. Om inte bättre.