Första lördagen i månaden så är det dags för vår återkommande spaning: Just nu!
Häng gärna på och svara på er egna bloggar eller på Instagram, tagga oss så att vi hittar era svar.
Just nu läser jag Geiger av Gustaf Skördeman. Spännande så långt!
Just nu tittar jag på mästerkocken. Det är väldigt underligt hur en människa som jag som inte gillar att laga mat och mest äter för att överleva kan fastna i diverse matlagningsprogram.
Just nu lyssnar jag på De osynliga av Roy Jacobsen, äntligen har de fina serien kommit i ljudbok och jag ser fram emot att lyssna till alla tre böckerna.
Just nu längtar jag efter att kunna plocka fram utemöblerna på landet, gräva landen och sniffa vår.
Just nu läser jag lite blandat som vanligt, helgen ska ägnas åt att försjunka i den (så här långt) smått fantastiska ungdomsdystopi Det sextonde året av Kim Liggett. Med sin feministiska grund passar den ypperligt en helg som denna.
Just nu tittar jag på Last week tonight med John Oliver som äntligen är tillbaka efter vinteruppehållet. Och så ser jag melodifestivalen ikväll förstås.
Just nu lyssnar jag mest på fågelsång, har ingen ljudbok igång just nu.
Just nu längtar efter vårsol, lugn, ro och lite ork.
Just nu läser jag Himmel över Alaska av Kristin Hannah
Just nu tittar vi på de sista avsnitten av The Outsider
Just nu lyssnar jag på upploppet av Darktown av Thomas Mullen och nästa bok – tror jag – blir Queenie av Candice Carty-Williams
Just nu längtar jag efter att kunna sitta ute och läsa.
Just nu läser jag Without You, There is No Us av Suki Kim – om en engelsklärare i Nordkorea under Kim Jong-il’s styre.
Just nu lyssnar jag på Lisa Jewells Familjen Lambs hemlighet. Äntligen en bra Jewell igen! (Så här långt i alla fall)
Just nu tittar jag på Corona-rapporter och funderar på om jag kan åka till Paris som planerat eller om jag bör stanna hemma.
Just nu längtar jag efter Mellofinalen – snart är det dags!
Just nu läser jag Nattugglor av Gabrielle Levy om en grupp människor i Paris som går i gruppbehandling för att komma till rätta med sina sömnsvårigheter.
Just nu tittar jag på alla möjliga märkliga serier på Netflix t.ex. I am not OK with this.
Just nu lyssnar jag mer eller mindre frivillig på när barnen spelar Mello-parodier om och om igen …
Just nu längtar jag efter att få vara lite ledig och få göra precis vad jag vill.
Just nu läser jag lite här och lite där, men främst Mina hjältinnor av Samantha Ellis och Elin Säfströms alldeles nya feelgoodroman I väntan på Jacques.
Just nu tittar jag på pinsamma, men underhållande Love is blind på Netflix. Planen är att se filmatiseringen av Som stjärnor i natten så snart jag har tid nog att verkligen släppa allt och bara ta in den.
Just nu lyssnar jag på Sufjan Stevens vars musik jag hittade av en slump via en tv-serie. Frågan mig inte vilken, för det har jag glömt, men att lyssna till honom är rogivande och skönt.
Just nu längtar jag efter att kunna sitta ute och läsa. Eller i växthuset/uterummet om det blir ordning där.
Just nu läser jag väldigt många barnböcker för att kunna bokprata om på jobbet som skolbibliotekarie. En bok går ofta att läsa ut på några timmar, så jag listar de tre närmaste i läshögen: Hålsjön av Maria Engstrand, Arlo Finch – I eldsdalen av John August och Gömställen av Katherine Arden
Just nu tittar jag som vanligt inte på några serier whatsoever, men en hemlånad film har hoppfullt legat på bordet hemma i två veckor och väntat på att jag ska förbarma mig över den: Unga Astrid. Kanske blir det av nu i helgen.
Just nu lyssnar jag på koltrasten om kvällarna. Jag älskar koltrastar så mycket att det närmast liknar besatthet.
Just nu längtar jag efter femte delen (och ”riktiga” boken, de andra delarna har varit långa noveller) om Murderbot: Network Effect (Martha Wells) som lär komma i maj.
Just nu läser jag grafiska romaner. Kul att fastna i en genre så här.
Just nu tittar jag mest på barnprogram d jag somnar när barnen somnat. Spookys, typ Ghostbusters med barn, är det som är mest poppis nu.
Just nu lyssnar jag på Sibelius. Bra att varva ner med.
Just nu längtar jag efter vårvärme.
Hänger på för tredje gången. Satsar på en serie om tolv delar …
Härligt!
Hänger också på för tredje gången 🙂
http://www.rakiryggen.com/2020/03/07/just-nu-just-har/
Fanny – hoppas Kristin Hannah är bra. Tyckte mycket om hennes ”Den frusna trädgården”, men blev inte lika förtjust i ”Vad som än händer” (men då hade jag höga förväntningar).
Härligt att du vill hänga på!
Jag måste ha läst helt fel böcker av Kristin Hannah för jag har inte fastnat. Får kanske pröva ”Den frusna trädgården”.
Det blev en Just nu.
Kul att du hänger på!
Som vanligt kommer mitt deltagande lite sent. 🙂
https://littermentart.blogspot.com/2020/03/just-nu-i-mars.html