Under januari och februari har Afrika varit i fokus för Kulturkollos världsdelsutmaning. Vi läser böcker från en specifik världsdel över två månader och du är mer än välkommen att haka på utmaningen. Länka gärna till dina inlägg i kommentarerna eller använd #världsdelsutmaningen på Instagram.
Hanna: Jag har läst Jakaranda av Gaël Faye. Författaren är född i Burundi, men är rwandisk och uppvuxen i Frankrike. Jakaranda handlar om en pojke som äntligen får veta mer om sin mammas ursprung och kommer till Rwanda för första gången när han är 16 år. Boken behandlar folkmordet på tutsier och hur det påverkade dem som levde då och även de barn som föddes efter. En mycket känslosam bok på många sätt och en bra bok för att förstå hur ett så fruktansvärt folkmord präglar ett land.
Anna: Jag har läst klart Leila Slïmanis Marockotrilogi som inleds med De andras land, fortsätter med Dansa med mig och avslutas med Jag tar med mig elden. I de tre romanerna har jag följt en familj i tre generationer och tidsspannet har varit från andra världskriget och fram till nu. Samtidigt som familjens något excentriska medlemmar har levt sina liv så har Marocko som land förändrats och det som återkommer är relationen med kolonisatören Frankrike och hur familjemedlemmarna hanterat att vara marockaner och fransmän (modern är fransyska som efter kriget gifter sig i Marocko). Jag tyckte mycket om min läsning och rekommenderar starkt!
Linda: Jag har läst Jordskalvet av Nina Bouraoui, som visserligen är född i Frankrike, men uppvuxen i Alger. Hennes böcker handlar dessutom om att leva i två kulturer och i just den här boken får en jordbävning i Algeriet 1980 symbolisera den spricka som finns inom henne. Jag älskar Bouraoui, men den här boken är lite svårläst. Språket är fantastiskt och bästa sättet att läsa Bouraoui är att helt enkelt släppa kravet på förståelse och bara åka med i en intensiv medvetandeström. Jag har också läst An Act of Defiance av Irene Sabatini från Zimbabwe. De utspelar sig mestadels i Harare precis i början av 2000-talet och är en riktigt bra roman om ett land som börjar falla samman.
Ulrica: Jag har läst Rotlös av Tsitsi Dangarembga. Den utspelas i Zimbabwe i slutet av 60-talet, när landet kallades Rhodesia, och är en delvis självbiografiskt skildring. Huvudpersonen får efter sin brors dör, som första kvinna i familjen, möjlighet att gå i missionsskola och skaffa sig en utbildning. Förväntningarna från familjen om att utbildningen ska lyfta upp familjen ur fattigdomen är stora. Kontrasterna mellan det enkla livet i byn hon lämnat och tillvaron på missionsskolan blir ibland svåra att hantera – att på en och samma gång stå med ett ben på väg in i en okänd framtid och med det andra kvar i ett liv där det är en tung börda att vara en svart fattig kvinna. En lågmäld roman som berör.

Jag hann läsa tre böcker från Afrika under dessa tre månader. Böckerna kommer samlas här:
https://bokstunder.blogspot.com/2026/01/varldsdelsutmaning-med-kulturkollo-2026.html
Först ut var Paradiset av Abdulrazak Gurnah (nobelpristagaren) vars bok låg oläst hemma. Här följer vi pojken Yusuf från han är tolv år till han är en ung vuxen man. Boken utspelar sig under tiden när landet Tanzania egentligen hette Zanzibar (även om gränserna inte stämmer helt). Det blir en kombination av uppväxtroman och äventyrsberättelse.
https://bokstunder.blogspot.com/2026/01/paradiset-av-abdulrazak-gurnah.html
Sen blev det två köp genom Bokbörsen där jag försökte hitta länder i Afrika som jag inte läst något från tidigare.
Först ut var Eva ur spillrorna av Ananda Devi som utspelar sig i det lilla lilla ö-landet Mauritius öster om Madagaskar. Där följer vi en par ungdomar som är bland de fattigare i landet. Det är en berättelse som skulle kunna utspela sig i rätt många fattigare utsatta områden. Men på det finns även isoleringen som råder på en ö och där man inte kan röra på sig så enkelt. Språket är poetiskt och misären och utsattheten biter.
https://bokstunder.blogspot.com/2026/02/eva-ur-spillrorna-av-ananda-devi.html
Sist ut blev Tropiska fiskar av Doreen Baingana där jag besökte Uganda med start under 80-talet. En tid då Idi Amin var störtad och landet försöker hämta sig. Genom ett antal berättelser följer vi tre systrar där fokus är på den yngsta Christine. Boken beskrivs som en novellsamling men känns nästan som en roman.
https://bokstunder.blogspot.com/2026/02/tropiska-fiskar-av-doreen-baingana.html
Vad roligt med många tips! Jag läser Stöld av Gurnah nu, men hann inte färdigt tills idag. Tropiska fiskar har jag tänkt läsa länge, men jag prioriterar sällan novellsamlingar. Att den känns mer som en roman gör mig mer sugen!
Utmaningen kändes perfekt för mig som försöker hitta några nya länder varje år att läsa från. Så jag började med flera länder nu. Sen får vi se framöver beroende på världsdel.
Tropiska fiskar var som en roman med diverse tidshopp mellan kapitlen. Mycket är såklart osagt, men man fick ändå en känsla för familjen, landet och sen att se två olika länder med en invandrares/återinflyttads perspektiv.
Vilka läsmånader det blev! Jag läste nio böcker från Afrika och flertalet var väldigt bra.
Spännande, jag kikar in på din blogg!
Jag läste en bok av Abdellah Taïa:
https://ugglanoboken.blogspot.com/2026/03/varldsdelsutmaningen-ett-arabiskt-vemod.html
Älskar den! Var den första jag läste av honom.